A Klíma Tisztításának, Karbantartásának Fontossága: Egészségügyi Vonatkozás

A 70’-s évek Amerikájában találkoztak először egy addig ismeretlen, a tüdőt megtámadó gyulladásos, fertőző megbetegedéssel, mely sok halálos áldozata miatt a figyelem középpontjába került és azonnal kutatás tárgya lett. Hogyan is történhetett mindez?

A klímaberendezések hűtő üzemű működtetése során az elpárologtató egységen pára képződik, mely lecsöpög, és az alatta elhelyezett tálcában gyűlik. A felesleges víz a kondenz kivezetésen távozik, de mind a berendezés elpárologtatója, mind az elvezetésére használt egységek folyamatosan nedvesek. A pangó víz, a nedves környezet segít a baktériumok, gombák megtelepedésének és eltenyészésének. Ez természetesen minden nedves helyet érint a lakásban, kertben (pl. a zuhanyzótál, medence, párásító berendezések stb.), mégis számottevő különbség van közöttük. Egy nem kellően tisztított légkondicionáló berendezés esetén ugyanis a kis helyen elszaporodó kórokozókat a ventilátor kifúvásakor apró, láthatatlan vízcseppekkel juttatja a légterünkbe. A fokozottan zárva tartott nyílászárok, a kevés szellőztetés tovább rontja a helyzetet. A levegőben nagy koncentrációban megtalálható korokozók belélegzés során szervezetünkbe jutnak és az amúgy a környezeti hatásoknak kevésbé ellenálló, vagyis pusztulásra ítélt gombák, baktériumok így közvetlenül a tüdő léghólyagocskáiig juthatnak. Köhögés, nátha, influenza, tüdőgyulladás, fejfájás, allergiás asztma, súlyosabb esetben hasmenéssel társuló tünetek, esetleg krónikus, vagy időszakosan visszatérő megbetegedések és szövődményeik is kialakulhatnak. Az említett megbetegedések lefolyása és kimenetele természetesen az egyén immunrendszerétől függ, előfordulhat, hogy csak a család némely tagjánál okoz tüneteket, mások tünetmentesek, így kisgyermekekre, illetve legyengült szervezetű, pl. idős emberekre fokozottabb veszélyt jelent.

A Klíma Tisztításának, Karbantartásának Fontossága: Üzemeltetési Vonatkozás

Az egészségügyi szempontok nyomatékos hangsúlyozása és fontossága mellett meg kell említeni az üzemeltetés nem elhanyagolható gazdasági, működési, tartóssági szempontjait egyaránt. A klíma berendezésekre, így a legelterjedtebb splitklímák műszaki felépítésére is jellemző a méret, teljesítmény és zajhatás hármasának kompromisszumos kialakítása. Mi is ez? A klímaberendezés működéséhez létfontosságú rész a hő átadó felület, ahol az leadja, vagy éppen felveszi a hőt. Ez egy átlagos teljesítményű légkondi esetén akkora volna, hogy kiterítve a szobában is bajosan férne el. Annak áthidalására, hogy mégis élhető méretű legyen a klímaberendezésünk két egyszerű technikai lehetőség mutatkozik. Egyrészt tudunk spórolni, ha a hő átadó felületetet lamellákra osztjuk pont akkora méretben, hogy benne a levegő zavartalanul járjon; másrészt fokozzuk a légmozgást a lamellák között (ventilátor), így kisebb felülettel is nagyobb teljesítményt tudunk elérni. Vagyis a végeredmény egy egymáshoz közel, vékony lemezkékből álló tömb, mellyen nagy mennyiségű levegőt fújunk keresztül. Nyílván mindenki megfigyelte otthonában, hogy a helységben lévő por a bútorzatra mennyi idő alatt ülepedik le, akkor is, ha hetekig nem nyitottunk ablakot. A klímaberendezés ventillátora fokozattól, és a specifikumoktól föggűen ezen a szűk téren sokszor áramoltatja keresztül a helység levegőjét. Ennek az eredménye az, hogy a lamellákra por, egyéb lerakódások, a szűrökre porból és szöszből „tömítés” kerül. A lerakódások azt jelentik, hogy a szűkülő légjáratok esetén azonos motorteljesítmény mellett kevesebb levegő tud keresztüljutni, vagyis romlik a hőátadó képesség, vagyis a berendezés hosszabb üzemidő alatt éri el a helységben tervezett hőmérsékletet. A lemezkékre rakódott vékony porréteg a levegő útjának szűkítésén túl nem engedi a levegőt közvetlenül a hóátadó lemezzel érintkezni, gyakorlatilag elszigetelve azt a levegőtöl. Mind a két probléma hosszabb üzemelési időt, ezen keresztül fajlagosan magasabb fogyasztást, rövidebb élettartamot, gyakoribb meghibásodásokat vetít elő. Különösen igaz ez a klímaberendezések kültéri egységeire, ahol a levegő átjutását van, hogy teljesen elzárja a lerakódás. Ilyen esetben a kompresszor erőlködik, megoldhatatlan számára a hő leadása, tülmelegszik, megszorul, szerencsésebb esetben leállítja a vészleállító. Akár így, akár úgy a többlet üzemelés komoly túlfogyasztást, ezzel együtt jelentős élettartam csökkenést eredményez!

 

Milyen Gyakran Esedékes a Klíma Tisztítása, Karbantartása?

 

A gyártók a légkondicionáló berendezéseik tisztítására, karbantartására legalább évi két alkalmat írnak elő, de ezek a berendezés felhasználói könyvében pontosan megtalálhatóak. Amennyiben valakinek nem áll módjában évente kétszer szakemberrel kitisztíttatni a berendezését, akkor azt maga mindenképpen tegye meg. Ettől függetlenül javasoljuk, hogy legalább évente egyszer, a hűtési idény kezdete előtt végeztesse el szakszervizzel a fent jelzett egészségügyi és műszaki kockázatok mérséklése érdekében.

 

Mennyibe kerül a Klíma Berendezések Tisztítása, karbantartása?

 

Split klíma kültéri és beltéri tisztításának ára 8.000,- Ft + áfa,
Multi split klímaberendezések tisztításának ára egységenként 5.000,- Ft,

 

Milyen Területen Végeznek Légkondi Tisztítást?

 

Klímatisztítást szervizünk Budapesten ( pesti és budai kerületekben egyaránt), illetve Pest megyében végez. A bonyolultabb szerelések, karbantartások esetén állványzattal, vagy egyéb módon (alpin módszerrel) egyedi ajánlat alapján.

 

Klíma tisztítás, karbantartás igénybevételéhez hívja szakszervizünket: +36 1 470 4000, vagy +36 20 56 99 000

 

 

Nyitvatartás

clock retro red 48Telefonos ügyfélszolgálat és
személyesen a szervizünkben


Hérfőtől-Péntekig: 8:00 - 16:30
Hétvégén: Zárva

user headset 48
Elérhetőség: +36-1-470-4000